Şeker Hastalığı
Şeker Hastalığında Şekeri Düşürmek İçin Ne Yapılmalıdır?

Şeker Hastalığında Şekeri Düşürmek İçin Ne Yapılmalıdır?

Şeker hastalığının tıp dilinde ismi diyabettir.
0.0 (0 oy)

Vücuttaki pankreasın insülinüretmemesi veya ürettiği ürünün olumsuz etki vermesi sonucu vücuttaki bulunan ürünün kan şekeri oranının çok fazla bulunmasıyla oluşur. 

Şeker Hastalığının Belirtileri

  • Aşırı derecede su içme isteği
  • Yemek yeme ve iştahın açılması
  • Uykudan uyanarak sık sık idrara çıkmak
  • Cilt üzerinde kuruma
  • Herhangi bir iş yapınca çabuk yorulmak
  • Gözlerde bozulmalar ve bulanıklık
  • Yaraların çok geç iyileşmesi

bu şekil belirti var olarak eğer tedavi edilmezse ise beraberinde birçok hastalık getirir. Bu hastalıklar kişiyi çok ciddi bir şekilde etkiler. Kalp krizi, beyin, böbrek, ayaklarda morarma, gözde görme, felç gibi durumlar oluşabilir.

Şekeri Düşüren Besinler

Kan şekeri seviyesi azaltmak veya yavaş yükselmesini sağlamak için önerilen besinler ile aynı zamanda zayıflamaya da yardımcı olacak yiyeceklerle de kalp hastalığını ve yüksek tansiyon riskini azaltır. Aşağıda bazı besinler ile şekeri düşüren yiyeceklere bir göz atalım.

Keten Tohumu: Yüksek miktarda sağlıklı yağ asidi ve besin lifi içeren keten tohumu şekeri düşürmek için kullan besindir. Keten tohumu aynı zamanda sağlıklı yağ asitlerini vücut üretemediğin yağ asitlerini üretmek için kullanılan besindir. Bu besinli yağ asidini dengede tutarak vücudun normal düzeyi ulaşır.

Badem: Protein ve sağlıklı yağ bakımından zengin olan badem metabolizmayı güçlendirerek insülin direncinin sabit kalmasını sağlar. Bu nedenle şeker hastalığı riskini azalmak için günde 10-15 adet badem tüketilmesi gerekir. Böylelikle bu besin aracılığıyla az da olsa şeker oranını dengede tutabilirsiniz.