Şeker Hastalığı
Şeker Hastalığında Son Teknoloji

Şeker Hastalığında Son Teknoloji

Tüm evrende toplam 400 milyon şeker hastası olduğu yaklaşık olarak düşünülüyor. Şayet bu rakam her geçen zaman tahmin edilenden kuvvetli bir hızla artmaktadır.
0.0 (0 oy)

Tüm evrende toplam 400 milyon şeker hastası olduğu yaklaşık olarak düşünülüyor. Şayet bu rakam her geçen zaman tahmin edilenden kuvvetli bir hızla artmaktadır. Türkiye popülasyonu olarak 2030’da ön görülen şeker hastası rakamına çoktan ulaştık. İyi olmayan yaşam koşulları, yanlış tüketim alışkanlıkları, virüs gibi birçok faktörün etmen olduğu şeker rahatsızlığı görülme sıklığı çoğaldıkça iyileştirme teknolojileri de her geçen süre zarfında artmaktadır. Şeker rahatsızlığının iki türü var: ilki bedende hiç insülin üretilemeyen tip bir diyabet, ikincisi insülin salımında bozuk olma durumuyla meydana çıkan tip iki diyabet. Gelişim gösteren teknolojiler her iki tip şeker rahatsızlığını da pozitif etkiliyor.

Sürekli Kan Şekeri Ölçen Sistemler (Cgms)

Kan şekeri ölçümü, şeker hastalığı yönetiminin mühim bir kısmıdır. Bilhassa tip bir şeker hastaları günde 4 ile 5 kere parmak ucundan kan şekeri ölçümü eylemini gerçekleştirmek mecburiyetindedir. Daha önceleri kan şekeri ölçümü hayli zorluydu. Lakin, son zamanlarda cilde konulan ince bir silikon aracılığıyla daima kan şekeri ölçmek olasıdır. Doneler cep telefonu veya bilgisayara gönderiliyor. Böylelikle bilhassa yaşlı, çocuk ve sporcu şeker hastalarının yaşamı kolaylaşıyor. Ebeveynler ve doktorlar şeker hastasının kan şekerlerini an itibariyle kontrol edebiliyorlar. Sinyal güçleri aynı zamanda kan şekeri hususunda ikazlar yapıyor.

Akıllı insülinler

Şu esnada kan şekerine göre hareket edip bedenin insülin dozajını çoğaltıp azaltacak insülinlere sahip olamadık. Fakat yakın zamanda bu insülinler yaşamımızı basitleştirecek en mühim araçlardan biri durumuna gelecektir. Bu biçimde diyabetli bedenine daha az insülin tatbik edecektir. Sürmekte olan kök hücre uygulamalarındaki kilit kısım kök hücrelerin insülini kan şekerine durumuna göre düşürüp arttırma meziyetinin olmaması. Akıllı insülinin bu kısımda da biz şeker hastalarına epeyce yardımı dokunacaktır.