Şeker Hastalığı
Şeker Hastalığında Tıbbi Beslenme Tedavisi

Şeker Hastalığında Tıbbi Beslenme Tedavisi

Şeker hastalığı tedavisini destekleyebilmek için tıbbi beslenme tedavilerinden de yararlanabilirsiniz.
0.0 (0 oy)

Ülkemizde 1997 ve 1998 yıllarında yapılan Türkiye Diyabet Epidemiyoloji çalışması sonuçlarına göre tip 2 diyabet hastalarının 20 yaş üzerinde olduğu ve sayılarının önemli derecede arttığı ortaya çıkmıştır. 2013 yılında yapılan dünya çapındaki araştırmada ise 382 milyon kişinin diyabet hastası olduğu belirtilmiştir.

Dengesiz beslenme ve beslenme alışkanlıklarındaki hatalar sebebiyle de ortaya çıkabilen diyabet hastalığını yaşıyorsanız uzmanlar ilk önce kilonuzu kontrol altına almanız gerektiğini söylüyorlar.

Bu noktada yapmanız gereken ilk şey 3 ana ve 3 ara öğünden oluşan bir beslenme alışkanlığı edinmek olacaktır. Ara öğünlerinizde kuru meyveler ve protein açısından zengin olan gıdalar tüketmeniz gerekiyor.

Hareketli Bir Yaşam Tarzını Benimseyin

Beyaz un ile yapılan ekmeği ise hayatınızdan tamamen çıkartarak tam buğday ve çavdar gibi kan şekerini uzun sürede değiştirebilecek etkiye sahip olan ekmekler tüketmeniz gerekiyor.

Hareketli bir yaşam tarzı ile desteklemeniz gereken bu beslenme düzeninizde su içmeye de büyük bir yer ayırmanız gerekiyor. Uzman doktorlar günlük olarak 2 ile 3 litre arasında su tüketmeniz gerektiği konusunda uyarılar yapıyorlar.

Kilonuzu kontrol altında tutabilmek için aynı zamanda günde en az 30 dakikalık orta tempoda yürüyüşler yapmanız gerekebiliyor. Her gün aynı saatlerde yatıp, aynı saatlerde kalkmak ise hastalıktan korunabilmek ve tedavileri güçlendirebilmek adına dikkat etmeniz gereken en temel noktalar oluyor.