Şeker Hastalığı
Şeker Hastalığındaki Psikolojik Sebepler

Şeker Hastalığındaki Psikolojik Sebepler

Şeker hastaları, sağlıklı bir beslenme ile birlikte aynı zamanda psikolojik duygu durum kontrollerini de sağlayabilmek zorundadır.
5.0 (1 oy)

Şeker hastası olan kişiler genellikle bedenlerine ekstra özen göstermek zorunda kalırlar. Hastalık etkili bir diyet programı, düzenli kan şekeri ölçümü ve ilaç kullanımı ile kontrol altına alınabilmektedir. Fakat bu tür detaylara dikkat etmek kişilerin hayatının kısıtlanmasına da yol açabilir.

Hastalar kendilerini kısıtlanmış hissettikleri zaman çoğu zaman depresyona girmek durumunda kalırlar. Mükemmellik arayışı içerisinde olanlar ve titiz kişiliklere sahip olanlar ise depresyona girmeye daha meyilli olurlar.

Depresyon Kontrol Altında Tutulabilir

Depresyon ile birlikte yeme bozuklukları ve cinsel işlev bozuklukları gibi sorunlar da ortaya çıkabilir. Özellikle yeme bozukluğunun ortaya çıkması obeziteye yol açabilmektedir. Depresyon ve anksiyete bozukluğu hastaların daha sinirli ve tahammülsüz olmalarına da sebep olabilir.

Psikolojik sorunlar ile baş etmek zorunda kaldığınız zaman şeker hastalığınız ile ilgilenemeyeceğiniz için hastalığın daha kötü bir şekilde ilerlemesine yol açabilirsiniz. Bilişsel Davranışçı Terapi adı verilen yöntemler ise bu tür sorunlarda etkili sonuçlar yaratabilmektedir.

EMDR Terapisi olarak da adlandırılan yöntemler şeker hastalığına bağlı olarak ortaya çıkan psikolojik bozuklukları kontrol altında tutmaya yarar. Eğer şeker hastalığınız var ve psikolojik sorunlar yaşamaya başladığınızı düşünüyorsanız vakit kaybetmeden bir uzman doktora gözükmeniz gereklidir.