Şeker Hastalığı
Şeker Hastalığından Bir Ameliyat İle Kurtulun

Şeker Hastalığından Bir Ameliyat İle Kurtulun

Diyabet hastalığı, pankreasın salgıladığı insülin hormonunun giderek azalması ya da üretilen insülinin yetersiz olmasıyla ortaya çıkan bir hastalıktır.
0.0 (0 oy)

Diyabet yani şeker hastalığının tedavisi ise sadece insülin hormonu takviyesi ve ilaçlarla değil artık cerrahi bir operasyonla da mümkün olmaktadır.

Şeker Hastalığı Cerrahisi

İnterpozisyon ismi verilen ve şeker hastalığı tedavisi olarak kullanılan bu cerrahi operasyon, şeker hastalığının kontrolünün zorlaştığı ve insülin tedavisine rağmen şekerin halen yüksek olması durumunda tercih edilmektedir. Tüm tedavilerden daha etkin bir yöntem olarak cerrahi operasyon öne çıkmaktadır. Bu operasyon sonrasında hastalar sadece diyabet değil, yüksek tansiyon ve kolesterol hastalığı içim aldıkları ilaçları da bırakabilirler.

Şeker Hastalığı Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Bağırsak sisteminde yapılan bir yer değiştirme yöntemiyle insülin hormonunun önündeki doku direncini ortadan kaldırmak amaçlanmaktadır. İnce bağırsakların besin ile temas etmesinde yapılan bir dizi değişiklik bu operasyonun temelini oluşturmaktadır. İnce bağırsaklardan salgılanımı yapılan GLP-1 ismi verilen bir hormonun salgısı bu şekilde uyarılır. GLP-1 (Glukagon Like Polypeptide-1) pankreastaki insülin üretiminde rol alan beta hücrelerin sayısını da arttırır. GLP-1 hormonunun sentetik türleri ise bugün şeker hastalığının tedavisinde etkin ilaçlar olarak zaten kullanılmaktadır. Şeker hastalığının tedavisi için uygulanan bu cerrahi yöntemde ise vücudun ilaçlardan alınan hormonu kendisi üretmesi sağlanmaktadır. Genelde Tip 2 diyabet hastalarının tedavisinde başarılı olan bu yöntem ile hastalar günlük yaşamlarına kısa sürede sağlıklı bir şekilde dönebilmektedirler. Hayatlarının geri kalanında insülin iğnesi veya ilaçları kullanmalarına gerek kalmayan diyabet hastaları tek bir operasyonla iyileşebilmektedir. Operasyon sonrasında kan şekerinin sürekli yüksek olması durumu engellenerek uzun vadede ortaya çıkabilecek çeşitli sağlık sorunları da önlenmiş olur.