Şeker Hastalığı
Şeker Hastalığından Korunun!

Şeker Hastalığından Korunun!

Şeker hastalığından korunma yolları Uzman Prof Dr. Mustafa Kemal Batur tarafından belirtildi.
0.0 (0 oy)

Acıbadem Adana Hastanesi doktorlarından Kardiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Mustafa Kemal Batur, şeker hastalığı, tansiyon hastalığı gibi bir çok hastalıktan kurtulmanın yollarını açıkladı.

Prof. Dr. Mustafa Kemal Batur, kalp hastalıkları, tansiyon ve şeker hastalıklarından korunabilmek adına sigara, alkol kullanımının sağlıktaki olumsuz etkisini, hareketsiz kalmanın ve fazla kiloların sağlığımıza olan etkilierini şöyle belirtti;

Sigara ve Dumanından Uzak Durun

"Uzun süre sigara içmek, damar sertliğindeki daralmadan bağımsız olarak koroner arter daralması ve kalp kası hastalığına yol açabiliyor. Sigara dumanının kalp kası üzerine direkt zehirleyici etkisi de araştırmalarda ortaya çıktı. Sigara içmese sigara içilen ortamda bulunan pasif içici kişilerde de aynı risk söz konusu olabiliyor. Bu sebeple sigara kullanmayan kişilerin de sigara içilen ortamda bulunmamaları gerekiyor”

Taze Besinler Tercih Edin

Daha az kalori alabilmek için sebze tüketiminin önemini vurgulayan Prof. Dr. Mustafa K. Batur, "Sebze tüketiminin yanı sıra taze sebzeleri tercih etmeliyiz" olarak belirtiyor.

En Az 2,5 Litre Su Tüketin

Her gün en az 2,5 litre su tüketilmesinin sağlığımız için çok büyük önem taşıdığını belirten Prof. Dr. Mustafa K. Batur bu durumun kesinlikle atlanmaması gerektiğini ve su tüketiminin önemini şöyle belirtiyor;

 "Vücutta su dengesinin korunmasında ve besinlerin hücre duvarından geçişinde rol oynayan tuzun, belirtilen orandan fazla tüketilmesi çeşitli sağlık sorunlarına yol açıyor" dedi.