Şeker Hastalığı
Şeker hastalığını kontrol altında tutun

Şeker hastalığını kontrol altında tutun

Şeker hastalığını kontrol altında tutabilmek için sürekli dikkat etmeniz gerekiyor. Tip 1 ya da Tip 2, genç ya da yaşlı olduğunuzun bir önemi yok, süreci kontrol altında tutarak daha sağlıklı olun, daha kaliteli bir yaşam sürdürün.
4.5 (2 oy)

Günümüzde birçok insanın uğraşmak zorunda kaldığı hastalıklardan sadece biri olan şeker hastalığı çok küçük yaşlardaki çocuklarda da görülebilmektedir. 5-7 yaş aralığındaki çocuklarda görülebilen bu hastalık bazı belirtiler ile kendini göstermektedir. Çocuklarda farklı belirtileri olabilir. Sık idrara çıkma, bol su tüketmek, yorgunluk, deride enfeksiyon gibi belirtilerle oluşabilir. Şeker hastalığı kandaki şeker oranının yüksek olması ile oluşan bir hastalıktır. Vücudun temel enerji kaynağı olan şeker, karaciğer ve kaslarda üretilir. Ancak asıl kaynağı vücuda alınan gıdalardır. Şekerin hücrelere taşınmasını pankreas’tan salgılanan insülin hormonu karşılamaktadır. Yeterli üretim olmadığında şeker hücrelere taşınamaz. Ve kandaki oranı yükselir. Böylece şeker hastalığı oluşur. Şeker hastalığı tip 1 ve tip 2 olarak iki çeşitte oluşmaktadır. Tip 1 genellikle küçük çocuklarda ve erişkin gençlerde ortaya çıkmaktadır. Tip 2 daha çok yetişkinlerde olmaktadır. Tip 1 şeker hastalığı insülin bağımlı bir hastalıktır. İnsülin takviyesi gerektirir. Tip 2 insülin bağımlısı olmayan bir şeker hastalığıdır.

Bitkisel amaçlı tedavi takviyesi için beyaz ekmek yerine kepekli ekmek tercih edilmelidir. Kuru baklagiller haftada en az iki üç kes tüketilmelidir. Günde 2 porsiyon sebze tüketilmelidir. Meyve suları değil meyvelerin kendisi tüketilmelidir. Meyveleri kabukları ile tüketmek ve öğünlerde salata bulundurulmalıdır. Kekik çayı şeker hastaları için oldukça faydalıdır. Ayrıca lahana, turp, tere, domates, salatalık gibi şeker düşürücü sebzeler tüketilerek şekerin yükselmesi önlenebilir. Şeker hastalığı tamamen düzeltici bir tedavi yöntemi olmadığı için sadece yükselmemesinin sağlanması gerekir. Böylece riskli bir durum oluşması söz konusu olmayacaktır. Adaçayı, böğürtlen çayı gibi çay seçenekleri de tüketilebilir. Şeker hastalığı ilerlemesi durumunda oldukça fazla tahribat yaratabilir. Bu nedenle dikkat edilmelidir. İlerleyen safhalarda vücutta oluşan yaralarda kapanmama ve iyileşme süreçlerinde uzama gibi sorunlar ortaya çıkabilir. Yağlı ürün tüketilmemesi ve bol sebze ağırlıklı beslenilmesi gerekir. Şeker hastalarının şeker oranı devamlı ölçülerek yükselmesi durumunda ilaç ya da bitkisel ürünler kullanılmaktadır. Çemen otu tohumunun tip2 şeker hastalığı üzerinde etkisi vardır. Yapısındaki lif sayesinde yemek sonrasında kan şekerinin aniden yükselmesini önler. Ayrıca kan şekerini düşürücü etkisi de vardır. Bu nedenle çemen otu tip 2 hastaları için bitkisel ilaç niteliğindedir. Şeker hastalığında yaşam tarzının değiştirilmesi ve dengeli beslenmeli ve egzersiz yapılmalıdır.

Şeker hastalığının belirtileri ellerde ve ayaklarda karıncalanma ve uyuşma şeklinde kendini gösterebilir. Ağız kuruluğu, açlık hissi, deride iyileşmeyen enfeksiyon durumları, çok su içmek, cilt yaralanmalarında uzun süren iyileşmeler gibi belirtiler şeker hastalığının belirtileridir. Şişman kişiler, stres altında yaşayanlar ve ailesinde şeker hastalığı olanlar risk grubunda ilk sıradadır. Şeker hastalığı devamlı kontrol altında tutulması gereken bir hastalıktır. Hindiba, ceviz yaprağı, okaliptüs kullanılan bitkisel amaçlı şifalı ürünlerdendir. Şeker hastalığı tedavi ile kontrol altına alınmadığı durumlarda ilerleyerek daha büyük sorunlara neden olabilir. Şeker hastalığı kesin çözümlü tedavisi olmadığı için dikkat edilerek kontrol altında tutulmalıdır. Şeker yükseltici gıdalardan uzak durularak ani şeker yükselmelerine karşı önlem alınmalıdır. Dengeli ve düzenli beslenme ile daha uzun süre sorunsuz yaşanabilir. Çocuklarda okul çağında karşılaşılan bu durum oldukça zorlayıcı ve ebeveynler açısından oldukça fazla dikkat gerektiren bir durumdur. Bu durumda çocukların bu zorlu hastalıkla baş edebilmesi için ailelerinin desteğine ihtiyaçları vardır. Devamlı şeker ölçümü ve insülin takviyesi gerekli olduğu için çocukların yaşam koşulları daha da zorlaşacaktır. Bu durumda onlara yardımcı olmak ve normal yaşantılarında değişiklik olmaması için her türlü önlemin alınması gerekir.