Şeker Hastalığı
Şeker Hastalığını Ne Tetikler

Şeker Hastalığını Ne Tetikler

Şeker hastalığı son yüzyılda insan hayatını obezite ile birlikte en fazla etkileyen hastalıktır. Şeker hastalığının oranı geçen yüzyılda dünya nüfusunda % 6 iken bu yüzyılda bu oran % 10 seviyelerinde ilerlemektedir.
0.0 (0 oy)

Şeker hastalığı son yüzyılda insan hayatını obezite ile birlikte en fazla etkileyen hastalıktır. Şeker hastalığının oranı geçen yüzyılda dünya nüfusunda % 6 iken bu yüzyılda bu oran % 10 seviyelerinde ilerlemektedir. Bu durumun nedeni ise insanların beslenmelerine ve beden sağlıklarına dikkat etmemeleridir. Şeker hastaları için hayati olan iki nokta sağlıklı beslenme ve düzenli spor yapmaktır. Bu iki kural şeker hastalarının hayat sigortasıdır. Düzensiz ve dengesiz beslenme, hareketsiz bir yaşam obezitenin en önemli nedenleridir. Obezite hastalarında da şeker hastalığı görülme oranı çok yüksektir. İnsan vücudunda şeker hastalığını neler tetikler

Şeker Hastalığını Neler Tetikler?

Şeker hastalığını tetikleyen en önemli etken beslenme şeklidir. Şeker hastalarının yağlı ve şekerli yiyecekler yememesi gerekir. Bunun dışında stres, moral bozukluğu, insülin kullanılmaması, streid içeren ilaçlar ve hareketsizlikte şeker hastalığının tetikleyicileri arasındadır.

Şeker Hastaları Neleri Yememeli

Kişide şeker hastalığını neler tetikler? Şeker hastaları pilav, makarna, şeker, tuz ve beyaz ekmeği hayatından tamamen çıkmalıdır. Bunun dışında gazlı içecekler, fast food tarzı yiyecekler, yapay ballar ve pekmez şeker hastalarının uzak durması gereken besinler arasındadır.

Şeker hastaları tatlı ihtiyaçlarını daha çok doğal çam balından karşılamalı, kırmızı et tüketmeli ve yağsız süt, peynir tüketmelidir. Ayrıca beslenmede dengeyi korumak zorunda olan şeker hastaları kırmızı etle beraber daha çok sebze türünde beslenmelidir.

Şeker Hastalığında Bitkisel Tedavi

Şeker hastalığında bitkisel tedavi yöntemi hemen hemen bütün şeker hastalarınca kullanılan bir yöntemdir. Dünya üzerinde yer alan yaklaşık 5 bin bitkinin çeşitli hastalıklara iyi geldiği bilinmektedir. Bu bitkilerden bazıları da şeker hastalığına iyi gelmektedir. Ancak bu bitkilerin vücut için yararı olduğu kadar zararı da bulunmaktadır. Bu yüzden şeker hastaları doktora danışmadan bitkisel tedaviye başlamamalıdır. Aksi takdirde bu bitkiler şeker hastalığını tetikleyebilir.