Şeker Hastalığı
Şeker Hastalığının Bitkisel Tedavisi

Şeker Hastalığının Bitkisel Tedavisi

Şeker hastalığı, tansiyon ve kanser hastalığı gibi rahatsızlıklar genelde genetik olmamak ile birlikte anneden veya babadan çocuklara geçer. Fakat özellikle diyabet hastalığı genetik ve ya kalıtsal hastalıklar arasına girer.
0.0 (0 oy)

Diyabet rahatsızlığı tedavi edilmediği zaman ve ilaçlar düzenli bir şekilde kullanılmadığında kişiye zarara verebilir. Kişiden kişiye değişerek etkisini gösteren şeker hastalığı körlük, kalp ve damar hastalığı, şişmanlık, zayıflık, vücutta şişmelere yol açıyor. Bunun için şeker hastası olan kişilerin ya da şeker hastası adaylarının beslenmelerine çok dikkat etmesi gerekiyor. Ayrıca düzenli bir şekilde doktor kontrolünde olmaları da sağlıkları açısından faydalıdır. Bazı diyabet hastaları ilaç tedavisi olurken bazı diyabet hastaları insülin tedavisi görüyor. Bu kişilerin şeker düzeyine bağlıdır. Diyabet hastaları ilaç tedavilerini görür iken ayrıca alternatif tıp olarak adlandırılan şeker hastalığının bitkisel tedavisi yardımcı faktör oluyor. Tabi ki bu şifalı bitkileri kullanmadan önce kişilerin öncelikle doktorlarına danışmaları gerekiyor.

Şeker Hastalığına İyi Gelen Bitkiler

  • Çörek otu yağı
  • Kuşburnu
  • Yaban mersini
  • Keten tohumu
  • Yulaf unu
  • Karadut yaprağı

Şeker Hastalığına İyi Gelen Bitkiler Nasıl Kullanılır?

Diyabete iyi gelen bitkilerin en başında çörekotu yağı geliyor. Yulaf unu şeker hastalığına çok faydalı olup bir su bardağı ılık suyun içine bir yemek kaşığı yulaf unu koyarak koyulaşıncaya kadar kaynatılır günde üç kez yemeklerden önce içilir. Bir çorba kaşığı keten tohumu iki bardak su ile kaynatılır ve yemeklerden önce günde iki kez bir çay bardağı içilir. Kuşburnu çayı da şeker hastalığı tedavisinde kullanılıyor. Günde bir bardak kuşburnu çayı içilmesi diyabete fayda sağlar. Yaban mersini şeker hastalığına en iyi gelen bitkiler arasındadır. Özelikle yaban mersinini yaprakları iki su bardağının içine bir çorba kaşığı yaban mersini yaprağı atılarak 5-6 dakika kaynatılır ve yemeklerde on beş dakika önce içiler. Önceden kaynatılan bir çay bardağı suyun içine bir çay kaşığı karadut yaprağı konularak beş dakika bekletilir ve yemeklerden önce günde üç kez içilir.