Şeker Hastalığı
Şeker Hastalığının Doğurabileceği Sonuçlar

Şeker Hastalığının Doğurabileceği Sonuçlar

Şeker hastalığı ya da tıp dilinden bilinen adıyla diyabet hastalığı, kan şekeri seviyesinin yükselmesi sonucu bunu seyreden metabolik bir hastalık türüdür.
0.0 (0 oy)

Şeker hastalığı ya da tıp dilinden bilinen adıyla diyabet hastalığı, kan şekeri seviyesinin yükselmesi sonucu bunu seyreden metabolik bir hastalık türüdür. Şeker insan vücudu için önemli bir enerji kaynağıdır. Ayrıca beyin dokusu içinde vazgeçilmezlerdendir. Şeker hastalığı kişide insülin hormonunun yetersiz olması veya insülin hormonuna karşı bir direnç gösterilmesi sonucu kan şekeri seviyelerinin yükselmesi ile ortaya çıkar. İnsülin pankreas organından salgılanan ve de kanda bulunan şekerin dokular tarafından kullanılmasını sağlayan hormonun adıdır. Başta kan şekerini düzenlemesinin yanında birçok görevi vardır.

Şeker Hastalığı Belirtileri

  • Ağız Kuruluğu
  • Sık İdrara Çıkma
  • Artan ve Sebebi Olmayan Halsizlikler
  • Açıklanamayan Kilo Kaybı
  • Yavaş İyileşen Yaralar
  • Ellerde ve Ayaklarda Yanma ve Uyuşma gibi belirtileri vardır.

Şeker Hastalığının Nedenleri

Şeker hastalığı neden ve oluşum bakımından farklılık gösterebilir. Bu hastalık vücudumuzda bulunan 2 mekanizmanın bozulması sonucu meydana gelir. Bunlardan biri pankreastan yeterince insülin salgılanamaması durumu, ikincisi ise vücudumuzdaki insülin miktarı yeterli olmasına karşın vücudumuzun buna direnç göstermesi ve bunun sonucunda insülinin kullanılmaması durumlardır.

Tip 1 Diyabet; bu tip hastalık genetik yatkınlığı olan kişilerde çevresel faktörlerin tetiklemesi sonucu şeker hastalığı şeklinde meydana gelir. Bu tip diyabette kandaki insülin miktarı oldukça azdır. Bu tip 30 yaş öncesinde görülür ve belirtileri ani ve hızlı bir şekilde gerçekleşir.

Tip 2 Diyabet; bu tip diyabette asıl sorun kandaki insüline karşı vücudun direnç göstermesidir. Bu hastalık daha çok obez ve fazla kiloya sahip kişilerde görülür.

Şeker Hastalığının Doğuracağı Sorunlar

Kişide uzun süreli kan şekeri yüksekliği ve bunun sonucu olarak şeker hastalığının doğurabileceği sonuçlar; çoğu doku ve organları olumsuz etkileyerek fonksiyonlarını bozabiliyor. Ayrıca şeker hastalığı sonucu kalp krizi riski yükseliyor. Bunun yanında görme bozukluğu, böbrek fonksiyonlarında bozukluk ve sinir hücrelerinde problemlere neden olabiliyor.