Şeker Hastalığı
Şeker Hastalığının En Önemli 5 Belirtisi

Şeker Hastalığının En Önemli 5 Belirtisi

Ülkemizde görülme sıklığı artan şeker hastalığının en belirgin 5 belirtisi bu yazımızda yer alıyor.
0.0 (0 oy)

Zamanında kontrol altına alınmayan şeker hastalıkları damar yapılarına da zarar verebiliyor. Damar hasarı oluşması ise kalp hastalıkları, böbrek sorunları ve kalıcı görme bozuklukları gibi sorunlara yol açabiliyor. Hastalığın belirtilerini yakından tanımak ve zamanında müdahale etmek ise hayat kurtarıcı bir rol üstlenebiliyor.

Ağız Kuruluğu

Şeker hastalığı öncesinde insülin salgısı düzensiz ve yetersiz olmaya başladığı zaman ağız kuruluğu belirtisi başlayabiliyor. Aşırı su içe isteği şeker hastalığının ilk süreçlerinde ortaya çıkabiliyor.

Geceleri İdrara Kalkma

Ağız kuruluğu ve aşırı su içme beraberinde geceleri idrara sık sık kalkma gibi belirtilere yol açabiliyor. Gecede 1 defadan fazla ve sürekli olarak idrara kalkıyorsanız şeker hastalığı belirtisi yaşıyor olabilirsiniz.

Bacak Krampları

İnsülin azaldığı zaman kan şeker yükselirken hücre içine girmesi, hücrelerde enerji açığına yol açabiliyor. Bu durum insan vücudunda halsizlik ve bacaklarda krampa yol açabiliyor.

Uyuklama

Gün içerisinde kendinizi sürekli olarak uykulu hissediyorsanız ve uykunuzu uyuduğunuz halde hala kendinizi yorgun hissediyorsanız şeker hastalığı belirtisi yaşıyor olabilirsiniz.

Kaşıntı

Cildiniz kurumaya başlayacağı için vücudunuzun genelinde kaşınma hissi meydana gelebilir. Kaşıntılar genellikle genital bölgede daha fazla ortaya çıkabiliyor.