Şeker Hastalığı
Şeker Hastalığının Göze Olan Etkileri Nelerdir?

Şeker Hastalığının Göze Olan Etkileri Nelerdir?

Şeker rahatsızlığı, göz damarlarına tesir ederek görmede azalmaya, önlem alınmadığında ise görme duyusunu yitirmeye yol açabiliyor.
0.0 (0 oy)

Şeker rahatsızlığı, göz damarlarına tesir ederek görmede azalmaya, önlem alınmadığında ise görme duyusunu yitirmeye yol açabiliyor. Yalnız vaktinde lazer ya da operasyonda uygulanan tedavi şeker hastalığının oluşturduğu zararları ortadan kaldırıyor. Şeker hastalığının göze olan etkileri nelerdir sorusunun yanıtını bulmak ve zamanında müdahale için diyabet hastalarının belli aralıklarla kesinlikle kontrolden geçmesini tavsiye ediyoruz.

Diyabetik Retinopati

Diyabet insülinin salgılanması veya insülin tesirinin yetersiz kalması sonucu kan şekerinin yükselmesiyle ortaya çıkan metabolik bir rahatsızlıktır. Uzun süren kan şekeri yüksekliğinde göze olumsuz tahribatlar yaratmasına diyabetik retinopati denilmektedir. Şeker rahatsızlığına bağlı olarak körlüğün en çok görülen sebebi diyabetik retinopati'dir.

Her Şeker Hastasında Ortaya Çıkar mı?

Özellikle şeker hastalığı tanısından itibaren 10 senelik süre zarfından sonra retinopati görülme sıklığı artmaktadır. Tip 1 veya insüline bağımlı genç diyabetiklerde ergenlik döneminden sonra retinopati görülme sıklığı yaş almakla artmaktadır. Diyabet kontrolü mühim bir etkendir. Kan şekerinin sistemsiz ilerlemesi birden kan şekeri düşüş ve yükselmeleri retinanın tahrip olmasını, hastalığın ilerleme seyrini kolaylaştırır. Hamilelik, böbrek hastalığı, hipertansiyon, kan yağlarının yüksekliği, retinopatiyi ağırlaştıran diğer etkenlerdir.

Tedavide Kullanılan Özel Metodlar Var mı?

Diyabetik retinopati’de meydana çıkan bozuklukların iyileştirilmesinde son yıllarda kullanılan argon lazeri tek tedavi metodunu uygulatmanız iyi olur. Bu tedavi uygun vakitte ve uygun tarzda tatbik edildiği takdirde şeker hastalığına bağlı ciddi görme yitimlerini mühim miktarda engellemektedir. Başkaca hastaların, kan şekerinin sistemli kontrolü, kan yağlarının yüksekliği ve hipertansiyon tedavisi hususunda uyarılmasının görmenin korunması bakımından çok mühim olduğu unutulmamalısınız. Şeker hastalarında genellikle katarakt meydana gelmektedir. Katarakt operasyon sonuçları normal kişilere göre kıyaslandığında iyi neticeler vermeyebilir, bazen retinopati operasyonundan sonra kötüleşebilirsiniz. Bu sebeple diyabet hastalarında katarakt ameliyatında acele etmemelisiniz. Retina görülebiliyorsa lazer tedavisi uygulandıktan sonra operasyon yapılmalı. İleri seviyede olan kataraktlı hastalarda ise operasyondan hemen sonra uygun lazer tedavisi yapılmalıdır.