Şeker Hastalığı
Şeker hastalığının nedenleri

Şeker hastalığının nedenleri

Şeker açlık durumunda kan şekeri normal seviyede iken tok durumundaki kan şekerinin normal değerden farklı olması ile kendini belli eder. Şeker hastalığında, tok iken şeker seviyesinin ölçülmesi yeterli değildir. Karbonhidrat, yağ ve şe
0.0 (0 oy)

Şeker Hastalığı Nedir?

Şeker açlık durumunda kan şekeri normal seviyede iken tok durumundaki kan şekerinin normal değerden farklı olması ile kendini belli eder. Şeker hastalığında, tok iken şeker seviyesinin ölçülmesi yeterli değildir. Karbonhidrat, yağ ve şeker kullanımından sonra test yapıp değerlere bakmak daha doğru olacaktır.

Şeker Hastalığı Şüphesi Nelerdir?

Her yemeğin ardında görülen yorgunluk ilk başta gelen şüphelerden biridir. Sebebi ise kan şekerinin normalden daha fazla yükselişine bağlı olarak baş gösteren yorgunluk hali ve sürekli uyuklama isteğidir.

Baş, boyun ve ense bölgelerinde kendini gösteren aşırı terlemeler ve kontrolsüz öfke nöbetleri de belirtilerin arasındadır.

Normalden fazla alınan kilolar veya kişiye göre değişen kilo kaybı da belirtilerdendir.

Şeker hastalığı neden olur sorunuzun cevabı için; kalıtsal hastalıklardan da olabildiği için anneniz veya babanızda da bulunuyorsa muhakkak şüphe edip, test yaptırmalısınız diyebiliriz.

Tedavi süreci nasıldır?

Şeker hastalığı tedavisi için hastanın gerekli önlemleri alıp doktoru ile beraber tedavi sürecine girmesi gerekir.

Şeker Hastalığında Beslenme Nasıl Olmalıdır?

Diyabet tedavisi için beslenme son derece önem taşımaktadır. Karbonhidrat bulunduran besinlerin ölçülü bir şekilde vücuda alınması ve vücutta ki şekerin dengeli tutulması gereklidir. Her öğünde ağırlıklı olarak sebze ve meyve tüketilmeli bu besinler kabuklu bir şekilde vücuda alınmalıdır. Hazırlanan diyet programında hastayı aç bırakmamak için ara öğünler düzenlenmektedir. Uzun süre aç kalan vücut şeker isteği duyabileceğinden sağlığı olumsuz etkileyebilir.

Şeker Hastalığında Egzersizin Önemi Nedir?

Tedavi süreci boyunca egzersiz ve doğru beslenme ile kilo dengede tutulabilmelidir. Böylece hastanın şeker hastalığını doğru bir şekilde atlatması sağlanır. Yaşam stiline alınan doğru beslenme düzeni ve spor hastalığın atlatılmasında en büyük etmendir.  Bu hastalıkta risk grubunda bulunanlar ve ya semptomlarını yaşayan kişiler, bir endokrin uzmanına başvurmalıdırlar.