Şeker Hastalığı
Şeker Hastalığının Tipik Belirtileri

Şeker Hastalığının Tipik Belirtileri

Çağımızın hastalığı olan şeker hastalığı ülkemizde çok sık görülüyor. Şeker hastalığının en büyük belirtilerinden biri bol su içmektir.
0.0 (0 oy)

Bunun dışında şeker hastalığının tipik belirtileri ağız kuruluğu, sık sık acıkmak, sürekli idrara çıkmak, yorgunluk, halsizlik, bulanık görme, kilo kaybı, bayanlarda vajinal kaşıntı ve mantar, deride döküntü ve geçmeyen kaşıntı, sürekli uyku hali ve birçok belirtisi vardır. Şeker hastalığının özellikle vücuda verdiği birçok zarar vardır. Bunlardan biride sinir yapısını bozarak ayaklarda yanma hissi ve his kaybı görülüyor.

Kimler Şeker Hastalığı Riski Taşır?

Özellikle kilolu bireyler ve bel çevresinde fazlalığı olan kişilerde. Genetik yapıya bağlı olarak da kişiler bu hastalığın riskini taşıyorlar. Gebelikte şeker rahatsızlığı geçiren bireyler, kilolu bebek doğuran anne adayları, yakın akrabalar, yüksek tansiyon hastaları, kandaki yağ oranı yüksek olan kişiler, açlık şekeri sınırda olan bireyler, gizli şeker olan bireyler, beslenme alışkanlığı düzenli olmayan bireyler, düşük kilolu bebek dünyaya getiren anneler ve özellikle böbrek hastaları ve böbrek nakli olmuş veya organ nakli olan hastalar şeker hastası olama riski yüksektir.

Şeker Hastalılığının Tedavi Şekli Nasıl Olur?

Özellikle şeker hastaları beslenmelerine özen göstermeleri gerekiyor. Ayrıca düzenli egzersiz ve spor yapmaları şeker düzeyini engelliyor. Bu hastalığın tedavi şekli iki şekildedir. İlki ilaç tedavisi olup kişinin şeker düzeyine göre ayarlanıyor. İkincisi ise insülin tedavisidir. Vücudun tam anlamı ile insülin üretmemsi nedeni ile kişiye insülin tedavisi başlanır. Şeker hastası olan bireylerin bu tedaviyi iyi uygulayabilmesi için diyabetli kişinin eğitim alması gerekiyor. Ayrıca düzenli bir şekilde doktor kontrolünde olup tahlillerini yaptırması diyabet hastaları için çok önemlidir. Diyabet hastası olan kişiler sigara ve alkolden uzak durmaları gerekiyor. Ayrıca bol yürüyüş ve yoga yapmak taze sebze ve meyve tüketmeleri bu hastalıkta faydalıdır.