Şeker Hastalığı
Şeker Hastalığının Tipik Belirtileri Nelerdir?

Şeker Hastalığının Tipik Belirtileri Nelerdir?

Türkiye’de de çok sık rastlanan şeker hastalığı teşhisi konulduktan sonra hayat tarzınızda büyük değişiklikler yapmanız gerekebiliyor. Peki şeker hastalığı rahatsızlığı olan kişilerdeki ortak belirtiler nelerdir?
0.0 (0 oy)

Şeker hastalığı belirtileri denildiği zaman akıllara ilk olarak aşırı su tüketimi, sürekli acıkmak ve idrara sık çıkmak gibi belirtiler geliyor. İştahsızlık, halsizlik, yorgunluk hissi, kilo kayıpları, kaşıntı ve enfeksiyonların da beraberinde geldiği şeker hastalığı hayat standartlarınızı doğrudan olumsuz şekild etkileyebiliyor.

40 yaşını geçmiş olan kişilerde şişmanlık ve kilo problemleri ortaya çıkabileceği şeker hastalığı riski daha yüksek olabiliyor. Eğer birinci dereceden yakınlarınız arasında iri bebek dünyaya getiren, gebelik şekeri tanısı koyulan, yüksek tansiyonu bulunan ya da kan yağları yüksek olan kişiler var ise şeker hastalığı yaşamanız olası gibi gözüküyor.

Şeker Hastalığı Tedavisi Nasıl Olmalı?

Şeker hastalığı tedavilerinde ilk olarak odaklanılan konu düzenli bir egzersiz ve etkili beslenme programıdır. Kan şekeri kontrolü bu tür tedaviler ile elde edilemiyor ise ilaç tedavisine hafif bir şekilde başlanabilir. İnsülin ve oral antidiyabetiklerden oluşan ilaç tedavileri uzun yıllar boyunca uygulandığı zaman etkili sonuçlar verebilmektedir.

Tedavilerin doğru şekilde uygulanabilmesi ve etkin sonuçlar elde edilebilmesi için hastaların da tedavi sürecine uyumlu bir yaşam tarzını benimsemeleri ilk şartlar arasındadır.