Şeker Hastalığı
Şeker hastalığının vücuda zararları

Şeker hastalığının vücuda zararları

Diyabet şeker hastalığı olarak bilinen ve oldukça sık rastlanılan ciddi bir rahatsızlıktır. Şeker hastalığı nedir nasıl oluşur peki?
0.0 (0 oy)

Diyabet şeker hastalığı olarak bilinen ve oldukça sık rastlanılan ciddi bir rahatsızlıktır. Şeker hastalığı nedir nasıl oluşur peki? Şeker hastalığı, pankreasın yeteri kadar insülin hormonunu salgılamaması sonucunda, vücutta biriken şekerin hücreden geçemeyerek kanda kalması ve şeker miktarının artması sonucu ortaya çıkan bir rahatsızlıktır.

Şeker hastalığının tedavisi son derece önemlidir. Çünküdiyabet şeker hastalığı tedavi edilmediğinde vücuda ciddi zararları dokunabilen bir rahatsızlıktır. İşte şeker hastalığının vücuda zararlarından birkaçı:

  1.        Kandaki Asit Oranında Artış

Şeker hastalığı doğru ve uygun bir süreçte tedavi edilmezse, kanda asit oranında artışa neden olur. Bu artışsa kişinin ölümüne dahi yol açabilecek derecede önemli olmaktadır.

  1.        Enfeksiyonların Çoğalması

Şeker hastalığına sahip kişilerin enfeksiyon kapma riskleri hep daha fazladır. Bu nedenle enfeksiyonlara karşı dikkatli olmaları son derece önemlidir.

  1.        Vücutta Deri Döküntüleri ve Geniş Yaralar

Şeker hastalarının çok rastladığı rahatsızlıkların artasında deri döküntüleri ve vücutta açılan geniş ve kapanması zor yaralar gelmektedir. Derinin kuruluğu ve pul pul dökülmesi aynı zamanda şeker hastalığından haberdar olmayanlar için de hastalık belirtisi olarak karşınıza çıkabilmektedir.

  1.        Kandaki Aseton Seviyesinin Artması

Kanda aseton seviyesinin artışı, özellikle sinir sistemi için son derece zararlıdır. Hatta adeta bir siyanür etkisindedir. Sinir sisteminin yıpranmasına neden olabilmektedir. Aseton seviyesindeki bu artışın asıl nedeni ise şeker hastalığı sonucu vücuttaki protein ve yağ hücrelerinin şekere dönüşmesidir.

  1.        Diğer Sık Rastlanan Zararlar

Tüm bunların dışında, şeker hastalığının iç organlarda pek çok hastalığı tetikleyici zararları da olmaktadır. Bunlar:

-          Böbreklerde ortaya çıkan sorunlar,

-          Kalp Hastalıkları,

-          Felç,

-          Sindirim problemleri,

-          Gözlerde görme zayıflıkları,

-          Diş eti zedelenmesi,

Gibi sıralayabileceğimiz sorunlardır.

Şeker hastalığın tedavisi için uzman bir doktora danışmayı unutmayınız.