Şeker Hastalığı
Şeker Hastalığının Vücuttaki Etkileri Nelerdir?

Şeker Hastalığının Vücuttaki Etkileri Nelerdir?

İnsan vücudu gerek duyduğu enerjiyi yediklerinden ve içtiklerinden karşılamakta, fakat daha derinlere inildiğinde bu durumun daha sistematik bir süreç olduğu görülmektedir. Tüketilen gıdalardan alınan besin, vücutta emilecek seviyede parç
0.0 (0 oy)

Vücut aldığı glukoz sayesinde enerjisini korur ve sağlıklı bir şekilde hayatını idame ettirmektedir. Yediğimiz besinlerin glukoz haline dönüştürülmesi de midenin arka kısmında bulunan pankreas bezlerinin sağladıkları insülin hormonu sayesinde olmaktadır. İnsülinin Yeteri Kadar Üretilememesi veya Etkili Şekilde Kullanılamaması Şeker Hastalığına Yol Açarİnsülin hormonunun pankreas bezleri aracılığı ile yeterli oranda üretilememesi veya üretilen insülin vücudun gereksinimlerini yeteri kadar karşılamaması durumunda Şeker Hastalığına yol açar. Bu hastalık tıp dilinde Diyabet olarak da bilinmektedir.

Diyabet'in Belirtileri

Diyabet yani Şeker Hastalığının belirtileri sık sık acıkmak, sürekli idrara çıkma isteği ve çok su içmek olarak bilinir. Bunun yanı sıra uyku esnasında kulak çınlaması, ellerde titreme ve hastalığın ileri evrelerinde vücudun belli bölgelerinde geçmeyen yaralar oluşması gözlemlenebilir. Bunun yanı sıra hastalığın sinir sistemine vermiş olduğu tahribat ile yaşanan ağrılı ve acılı süreçler de yaşanabilmektedir.

Kimler Risk Altında

Tüm insanların sahip olduğu pankreas bezleri ve üretmiş olduğu insülin hormonu, yine aynı şekilde yaşanması muhtemel bir sorunda herkesin bu hastalık grubunda olabileceği anlamına gelebilir. Buna rağmen düzenli beslenen, ideal kilosunu koruyan, spor yapan kişiler bu hastalığı daha az yaşamaktadır. Ailesinde bu hastalığı yaşaya kişiler bulunanlar, aşırı kilolular, beslenme ve spor yetersizliği ise bu hastalığı yaşama riskini artıran faktörlerdendir.