Şeker Hastalığı
Şeker hastalığının  7 önemli belirtisi

Şeker hastalığının 7 önemli belirtisi

Şeker hastalığı, tıpta bilinen adıyla diyabet, pankreasın yeteri miktarda insülün hormonu salgılamaması sonucu ortaya çıkan ciddi bir rahatsızlıktır.
0.0 (0 oy)

Şeker hastalığı, tıpta bilinen adıyla diyabet, pankreasın yeteri miktarda insülün hormonu salgılamaması sonucu ortaya çıkan ciddi bir rahatsızlıktır. İnsülün salgılanmaması sonucu hücre zarından geçemeyen şekerin kanda birikimi, kan şekerinin yükselmesine neden olmaktadır. Bu da şeker hastalığı olarak ifade ettiğimiz ve vücuda çeşitli zararları dokunabilen bir hastalıktır. Peki şeker hastası olduğunuzu nasıl anlarsınız? Şeker hastalığının en önemli belirtileri nelerdir? Sizlere bu konuda yardımcı olmaya çalışacağız.

  1.        Cilt Kuruluğu, Kaşıntılı ve Dökülen Deri Problemleri

Şeker hastalığının en yaygın belirtileri aslında deri problemleri sayılabilir. Deride kuruluk, kaşıntı ve dökülmeler şeker hastalığı belirtileri olabilmektedir. Tabi her deri kuruluğu şeker hastalığı anlamı taşıyacak diye bir kaide olmamak la birlikte, birkaç şeker hastalığı belirtisi yanında bu problemi de yaşıyorsanız, doktora görünmenizde fayda var.

  1.        Çok Fazla Su İçme ve İçme İsteği

Yüksek şeker belirtileri arasında en çok bilineni ise çok fazla su içme ve su içe isteğinin varlığıdır. Gerçekten de şeker hastalığı problemi ile karşılaşan kişilerin çoğu aşırı su içme isteği duyabilmektedirler.

  1.        Yemeklerden Sonra Yaşanan Halsizlik

Yemek yedikten sonra pek çok kişi, eğer yemeği fazla kaçırmadıysa, enerji depoladığı için halsizlik yerine aksine dinçlik kazanır. Ancak, şeker hastalığı şüphesi olan kişilerde ise yemek yedikten sonra halsizlik yaşandığı görülmektedir.

  1.        Çok Sık İdrara Çıkmak

Şeker hastalığının bir diğer belirtisi, sık sık idrara çıkmaktır. Öyle ki şeker hastalığı şüphesi olan kişiler, geceleri bile sıklıkla uykularından uyanmakta ve tuvalete gitme ihtiyacı duymaktadırlar.

  1.        Yaraların Kolay Kolay İyileşmemesi

Şeker hastalarının yaraları beklenenden çok daha geç iyileşme gösterir. Hatta öyle ki şeker hastalığı kanın pıhtılaşmasını da geciktirdiğinden, yaraların kapanması ya da kanın durdurulması zor olabilmektedir.

  1.        Terleme

Şeker hastaları, terlemeleri gerekmeyecek durumlarda bile terleyebilirler. Baş ve boyun bölgerindeki terleme nedeniyle, sabahları uyandıklarında yastıklarının ıslak olması muhtemeldir.

  1.        Bulanık Görme

Diğer belirtiler kadar sık karşılaşılan bir durum olmasa da, bulanık görme de bazen şeker hastalığı belirtisi olabilmektedir. Siz de bu ve yukarıdaki benzer belirtilerle karşılaşıyorsanız, vakit kaybetmeden doktora görünmenizde yarar var.

Şeker hastalığına çözüm için hiç beklemeden uzman bir doktora başvurmalı ve muayene olmalısınız.