Şeker Hastalığı
Şeker Hastalığıyla Başa Çıkmak İçin Ne Yemeli

Şeker Hastalığıyla Başa Çıkmak İçin Ne Yemeli

Şeker hastalığı, çok zor bir hastalıktır, beslenme konusuna çok dikkat etmek gerekir, şekerli gıdalardan uzak durmak gerekir aksi takdirde hastalık ilerler ve çok kötü sonuçlara yol açabilir.
0.0 (0 oy)

Şeker hastasıysanız şekerinizi dengede tutabilmeniz için düşük glisemik indekse sahip ve karbonhidrat içeren besinler tüketmelisiniz. Gıdaların içeriğinde bulunan glisemik indeks kan şekeri seviyesini direkt olarak etkiler. Çeşitli baharatlar, sağlıklı yağlar ve bitkiler yemeklerde kullanılarak şeker düzeyini düşürebilir.

Şekeri Düşüren Besinler Nelerdir?

Keten Tohumu: Yüksek oranda besin lifi ve sağlıklı yağ asitleri barındıran keten tohumu şekeri düşüren gıdalar arasındadır. Aynı zamanda pmhe-3 ve omega-6 yağ asidi içeriğiyle keten tohumu genel sağlık için de önemli bir yere sahiptir.

Badem: Protein açısından zengin olan badem, sağlıklı yağlar içerir metabolizmayı güçlendirir ve insülin direncini kontrol altına alır. Bu nedenle şeker hastalığının etkilerini azaltmak için her gün

10-15 adet badem tüketmekte yarar vardır.

Tarçın: Kötü kolesterolü düşürmeye yarayan tarçın, şeker hastalığı için de önemli bir yere sahiptir. Tarçın, düzenli bir şekilde günde yarım çay kaşığı tüketilirse kan şekeri seviyesinde %20 oranda düşüş yaşanır. Tarçın, insülin etkisini karşılar ve kan şekeri otomatik olarak düşer.

Tatlı Patates: Patates, düşük glisemik indekse sahip bir besindir, kan şekerini sabit tutar. Tatlı patates yendiği zaman kan şekeri yavaşça yükselir ve uzun süre aynı düzeyde kalır. Böylece açlık hissini bastırır ve açlık hissetmezsiniz.

Limon ve Elma Sirkesi: Elma sirkesi ve asitli limon karbonhidrat oranları yüksek olan yiyeceklerle birlikte tüketilirse glisemik indekslerinin düşmesini sağlar. Glisemik indeksi yüksek besinler tüketirseniz yanında elma sirkesi ve limon tüketirseniz kan şekerinde yükselme olmasını engeller.