Şeker Hastalığı
Şeker Hastası mıyım? Açlık Kan Şekeri Kaç Olmalı?

Şeker Hastası mıyım? Açlık Kan Şekeri Kaç Olmalı?

Vücut kendisi için gerekli olan tüm enerjiyi gün içerisinde tüketilen gıdalardan elde eder.
0.0 (0 oy)

Bu parçacıklar bağırsaktan emilir ve kan akımı ile vücudumuza dağılır. Bu durumun oluşabilmesi için de pankreas bezinden insülin salgılanması gerekir. İnsülin hormonu kanda bulunmazsa ya da bulunduğu halde hücrelerce emilemiyor ise şeker yükselmeye başlar. Bu duruma şeker hastalığı denilir.

Belirtileri

Bu hastalarda çok su içme, sık idrara gitme, sinirlilik, el ve ayaklarda yanma hissi, uzun süreli açlıklarda el ve ayaklarda titreme, horlama, aşırı açlık hissi, sık sık yemeye rağmen zayıflama, halsizlik, görmede bulanıklık, kadınlarda vajinal kaşıntı, susuzluk çekme belirtileri şeklinde ortaya çıkmaktadır.

Açlık Kan Şekeri Kaç Olmalı

Açlık kan şekeri, hastanın aç olduğu dönemde kan dolaşımındaki şeker miktarını gösterir. Açlık kan şekeri değerinin ölçülmesi için 8-10 saat arası aç kalınması gerekir. Bu süre içerisinde hiçbir şey yenmemeli veya içilmemelidir. Ancak, açlık kan şekeri tahlili için su içilmesinde herhangi bir sakınca yoktur. Bu sürenin sonunda hastadan kan alınır. Açlık kan şekeri oranı normal kişilerde 70-100 miligram/desilitre (mg/dL) arasındadır. Bu seviyelerin dışında elde edilen sonuçların sebepleri mutlaka araştırılmalıdır.

Kan Şekeri Düşüklüğünde Yapılması Gerekenler

Kan şekeri düşen hastanın genel durumu kontrol edilir. Kişi kendinde ise, oturtulur ve rahatlaması sağlanır. Üzerinde sıkı ve rahatsız edici kıyafetler varsa gevşetilir ya da çıkarılır. Hasta kan şekeri düşüklüğü ile ilgili bilgi verebildi ise, bu durumda şekerli su ya da sıvı verilebilir. Şekerli sıvıyı içtikten sonra kan şekeri düşmüş olan hastada gözlemlenen şikayetler yavaş yavaş ortadan kalkacaktır. Eğer hasta kendinde değil ise, vakit kaybetmeden sağlık görevlilerine haber verilmelidir.