Şeker Hastalığı
Şeker Hastası Olabilir Misiniz

Şeker Hastası Olabilir Misiniz

Diyabet küçük büyük pek çok kişinin karşı karşıya kaldığı bir sorundur. Gün içerisinde çok susuyor ya da kendinizi çok halsiz hissediyorsanız diyabet testleri yaptırmanızda fayda vardır.
0.0 (0 oy)

Şeker hastalığı "benim başıma gelmez" düşüncesi ile çoğu defa ihmal edilen durumlarda ortaya çıkar. Şeker hastalığı kimi zaman sinsi bir şekilde ilerlediğinden dolayı hala diyabet hastası olduğunu bilmeyen binlerce kişi vardır. Şeker hastası olan çocuklarda en sık görülen belirtiler ani kilo kayıpları ya da sık idrara çıkma gibi durumlar ile anlaşılabiliyor. Şeker hastalığı belirtileri görülen çocuklarda vakit kaybetmeden uzman doktora başvurulması gerekiyor. Şeker hastalığının aniden ortaya çıkmaması çoğu zaman belirtilerin de göz ardı edilmesine neden oluyor. Eğer kendinizde ya da çocuklarınızda şeker hastalığına neden olan belirtileri gözlemliyorsanız vakit kaybetmeden gereken önlemleri almalısınız.

Şeker Hastalığı Kimlerde Görülür?

Şeker hastalığı denilince akıllara ilk gelen özelliklerden biri de ailede aynı belirtilerin görülme durumudur. Aile geçmişinde diyabetin görüldüğü durumlarda şeker hastalığı ile sık karşılaşılmaktadır. Bunun yanı sıra çok fazla hareket etmeyen ve egzersiz yapmayan kişilerde de diyabet sorunları ile karşılaşmak mümkündür. Erkeklerde ve kadınlarda eşit miktarda görülme özelliğine sahip olan diyabet küçük yaşlarda başlamış ise ilk olarak aile geçmişine bakılmalıdır. Aile geçmişinde şeker hastalığı olan çocukların diyabete yakalanma riski de yüksektir. Özellikle fast-food beslenme alışkanlığının artması ile birlikte oluşan obezite diyabete de yol açabiliyor.