Şeker Hastalığı
Şeker Hastası Olanlara İyi Gelmeyecek Besinler

Şeker Hastası Olanlara İyi Gelmeyecek Besinler

Şeker hastalığı kronik bir rahatsızlıktır. Sinsi bir şekilde ilerler. Kontrol altına alınmadığı takdirde zamanla vücutta birçok organa zarar vermeye başlar.
0.0 (0 oy)

Şeker hastalığı kronik bir rahatsızlıktır. Sinsi bir şekilde ilerler. Kontrol altına alınmadığı takdirde zamanla vücutta birçok organa zarar vermeye başlar. Şeker hastalığında sadece şekerin zararlı olduğunu düşünenler büyük bir yanılsamanın içinde olmakla birlikte şeker hastası olanlara iyi gelmeyecek besinler şöyle sıralayabilir.

Şeker Hastalarına Zararlı Besinler

Unlu mamüller özellikle de beyaz undan yapılmış unlu ürünler çok zararlıdır. Ayrıca pirinç, tüm şekerli gıdalar, kızartma, bazı meyveler vücuttaki şeker oranın yükseltir.

Şeker Hastalığının Çeşitleri

Şeker hastalığı sadece şeker yemekle oluşmuş bir hastalık değildir. Öyle olsaydı her şeker ve şekerli ürünler yiyenler şeker hastası olurdu. Aşırı şeker tüketen ama şeker hastası olmayan birçok insan da vardır. Ama ne kadar sağlıklı olunursa olunsun fazla şeker vücuda her zaman zarar verir. Belki şeker hastası olmazsınız ama başka hastalıklara davetiye çıkarmış olursunuz. Kanser hücrelerini canlandıran da şekerdir. Şeker hastalığı sıkıntı, üzüntü, sinirle de alakalıdır. Böyle şeker hastaları diyet yapsalar da sıkıntı, üzüntü, sinir yaşadıkları anda şekerleri çok yükselir.

Şeker Hastalığının Tedavisi

Şeker hastası öncelikle kendini iyi bilmelidir. Bu hastalıkla yaşam kalitesini artırmak kişinin kendi elindedir. Ne yediğini, nasıl yaşadığını vücuttaki şeker oranına göre kendi ayarlamalıdır. Eğer sıkıntı, üzüntü ya da sinir yaşadığında şekeri artıyorsa böyle durumlardan ve ortamlardan uzak durmalıdır.

Her şeyden az az ve sık sık yemeyi öğrenmelidir. Her ne yenilirse yenilsin azının karar çoğunun zarar olduğu unutulmamalıdır. Özellikle meyve tüketirken bazı meyvelerde aşırı şeker olduğu unutulmamalıdır. Bir porsiyon meyvenin bir orta boy meyve olduğu unutulmamalıdır. Şeker hastaları ilaç tedavisi ya da durumlarına göre insülin iğnesi ile hayatlarını devam ettirirler.