Şeker Hastalığı
Şeker ve Tansiyon İlişkisi

Şeker ve Tansiyon İlişkisi

Diyabet olarak bilinen şeker hastalığı kişilerde yüksek tansiyon, böbrek hastalıkları ve göz hastalığı gibi önemli hastalıklara neden oluyor.
0.0 (0 oy)

Diyabet olarak bilinen şeker hastalığı kişilerde yüksek tansiyon, böbrek hastalıkları ve göz hastalığı gibi önemli hastalıklara neden oluyor. Yapılan bilimsel araştırmalar ile şeker hastası olan bir kişinin aynı zamanda yüksek tansiyon hastalığına da sahip olduğu görülmüştür. Yüksek tansiyona bağlı olarak da kalp rahatsızlıkları ortaya çıkabiliyor. Bilim adamları bu nedenle şeker ve tansiyon ilişkisi ile ilgili önemli açıklamalara yer vererek şeker hastası olan kişilerin yaklaşık % 60'nın yüksek tansiyon belirtileri yaşadıklarının tespit edildiğini bildiriyorlar. Bir kişinin şeker hastası olması kalp hastalıkları ve yüksek tansiyon gibi hastalıklarına bağlı sorunlar yaşamaları riskini artırıyor. Bunun temel nedeni olarak da şeker hastalığı atar damarları yakından etkileyerek damar sertliği oluşumunu etkiliyor. Şeker hastalığına bağlı olarak gelişen yüksek tansiyon damar sertliğine neden olarak damar sertliğinin de önlem alınmadığı ve tedavi edilmediği sürece kalp krizi riskini yükselttiği bilimsel olarak kanıtlanmıştır.

Şeker ve Tansiyon İlişkisinde Meydana Gelen Hastalıklar

Şeker ve tansiyon hastalığına sahip olan hastaların sürekli olarak doktor kontrolünde olmaları gerekiyor. Şeker ve yüksek tansiyon hastalarının hastalıkları ile ilgili ihmalkârlıkları neticesinde çeşitli hastalıklara zemin hazırladıkları görülüyor. Bu hastalıkların başında kalp hastalıkları geliyor. Kalp hastalıkları arasında da en sık görüleni koroner arter hastalığıdır. Bu hastalığa bağlı olarak da inme ve felç gibi durumların görülmesi de mümkündür. Kalp hastalıklarının yanı sıra damar sertleşmesine bağlı olarak çeşitli damar hastalıkları da görülebiliyor. Özellikle dışarıdan bakıldığında damar sertleşmesi net bir şekilde görülebiliyor. Diyabet hastalarının düzenli olarak tansiyon kontrolleri yapmaları gerekiyor. Tansiyon takibinde tansiyonda yükselmeler söz konusu ise bu durum asla ihmal edilmemelidir. Şeker hastası olan bir kişinin şeker hastalığına bağlı olarak vücudun birçok fonksiyonunun bozulduğu gözlemleniyor.