Şeker Hastalığı
Şekerinize bitkisel destek

Şekerinize bitkisel destek

Şeker hastalığı tedavisinde bitkisel tedavi uygulamak mümkündür. Bu sayede bu hastalığın sizde oluşturduğu olumsuz etkinin önüne geçebilir, hiç değilse bir hafifleme sağlayabilirsiniz.
4.0 (1 oy)

Tip 1 şeker hastalığı daha çok çocuklarda ve genç erişkinler rastlanılan bir hastalıktır. Pankreasta bulunan ve insülin üreten hücrelerin zarar görmesi sonucunda ortaya çıkar. Bu hastalıkta insülin hormonu hasta yaşadığı sürece dışarıdan alınmak zorundadır. Enjeksiyon yöntemi ile vücuda alınır. Ağız yolu ile alınması durumunda mide de parçalanarak işlevini kaybetmektedir. Erişkinlerde görülen şeker hastalığı tip 2 olarak görülür. İnsülin yetersizliğinden daha çok dokulardaki insülin alıcılarındaki direnç sonucunda şeker metabolizmasında bozulmalar oluşmaktadır. Bu hastalar genel olarak insüline uzun süre ihtiyaç duymadan yaşayabilirler. Bu tip şeker hastalığına insüline bağımlı olmayan diyabet olarak da adlandırılır. Şeker hastalığı çocuklarda sık idrara çıkma, çok su içme ve kilo kaybı ile kendini belli eder. Daha önce idrar kaçırmayan çocuklarda idrar kaçırma sorunları başlayabilir. Uzun süreli kilo kaybı ve büyüme gerili olabilir. Deri enfeksiyonları da görülebilir. Huzursuzluk ve okul başarısında da azalma görülebilir.

Şeker hastalığı tedavisinde bitkisel tedavi uygulamak da mümkündür. Şeker hastaları bitkilerden faydalanarak daha rahat bir hastalık evresi geçirebilir. Şeker hastalığında kekik fazlasıyla önemlidir. Bu nedenle çayını tüketmek gerekir. Hastalığın tedavisi yanında her gün 5 adet ceviz tüketmek gerekir. Ceviz tüketilmesi sayesinde hastalıkta ilerleme olmamaktadır. Şeker hastalığı bir beslenme hastalığıdır. Bu nedenle dengeli ve düzenli beslenmek gerekir. Yağ, protein ve karbonhidrat üçlüsünün doğru şekilde tüketilmesi gerekir. Sebze ağırlıklı beslenilmelidir.

Ayrıca tedaviye iyi gelen şifalı bitkilerde kullanılmalıdır. İki bardak su içerisinde bir kaşık çemen kısık ateşte pişirilerek her sabah kahvaltıdan önce içilmelidir. Ayrıca bir litre kaynar suya bir yemek kaşığı mersin yaprağı konularak 15 dakika kaynatılıp, demlendikten sonra süzülerek yemeklerden önce içilmelidir.

Böğürtlen, ada çayı ve atkuyruğu diğer bitkisel tedavi amaçlı kullanılacak şifalı ürünlerdir. Zeytin yaprağı çayı da şeker hastalarının kullanabileceği çaylardan biridir.

Şifalı bitkiler tedavi etmek için değil sağlıklı bir halde hastalığın etkilerini düşürmek için kullanılmaktadır. Şeker hastalığında bitkisel destek amaçlı ıspanak, karnabahar, enginar, taze fasulye ve yer elması tüketilmelidir. Şeker düşürücü olarak lahana, turp, tere ve domates tüketilebilir. Ama bütün bu ürünlerin mevsiminde tüketilmesi daha faydalı olacaktır.

200 gr kaynar suya 5 gr kurutulmuş enginar yaprağı konularak kaynatılır. 3 hafta boyunca kullanılmalıdır.

Soğan kan şekerinin kontrol altına alınması için kullanılabilir.

Çörek otu birçok hastalığın tedavisinde kullanıldığı gibi şeker hastalığında da kullanılır.

Yaban mersini de şeker hastalığında kullanılabilecek şifalı bitkiler arasındadır. 1 çay kaşığı karadut yaprağı 1 çay bardağı kaynatılmış suda demletilip yemeklerden önce içilir. Keten tohumu da bu hastalık da kullanılan ürünlerden biridir. Kuşburnu çayı da tüketilebilir. Salatalık su içeriği açısından da tercih edilebilir. Şeker hastalığında günlük olarak devamlı kontrol altında bir tüketim yapılmalıdır. Kan şekeri yükseltici ürünlerden uzak durulmalıdır.

Şeker hastalığı çocuklarda daha dikkat gerektirmektedir. Belirtiler doğru şekilde kontrol edilmelidir. Belirtilerden bir iki tanesi fark edilmesi durumunda doktora götürülerek muayene ettirilmelidir. Erken teşhis hastalığın ilerlememesi için oldukça önemlidir. Bu nedenle vakit kaybetmeden önlem alınmalıdır. Aksi durumda hastalık ilerleyeceği için tedavi şartları daha zor ve yorucu olacaktır. Çocuklarda şeker hastalığı olması sonucunda devamlı şeker ölçümü ve insülin takviyesi yapılması gerekir. Bu da küçük bedenler için yorucu bir durum olmaktadır. Bu nedenle belirtilerden şüphelenilmesi durumunda hemen doktor kontrolü ile ilerlemeden önlemi alınmalıdır. Erişkinlerde şeker hastalığı insülin takviyesi gerektirmeyebilir. Şekerin devamlı kontrol altında olması ile olabilecek sorunlar en aza indirilir.