Şeker Hastalığı
Şekersiz Diyabet Neden Olur Ve Yaşantımıza Etkileri Nedir?

Şekersiz Diyabet Neden Olur Ve Yaşantımıza Etkileri Nedir?

Diyabet (Diabetes Mellitus), pankreasın yeterli insülini üretemediği veya ürettiği insülini vücudun etkili kullanamadığı durumlarda ortaya çıkan, ömür boyu devam eden bir rahatsızlıktır.
0.0 (0 oy)

Şekersiz diyabetin nedeni vücudun anahtar bir hormonu düzgünce üretememesi, saklamaması veya salmaması olabilir ya da böbrekler bu hormona düzgünce yanıt vermediğinde de oluşabilir. Yaygın değildir ve nadir olarak hamilelik sırasında oluşabilir.

Şekersiz Diyabetin Belirtileri

Yaygın olarak görülen şekersiz diyabet belirtileri aşırı susuzluk, aşırı derecede seyrelmiş idrar olup diğer belirtileri ise geceleri idrara çıkma ihtiyacı duyma ya da yatağını ıslatmak olarak sıralanabilir. Şekersiz diyabet hastası olan bebekler ve küçük çocuklarda ise belirti olarak sebepsiz titizlik ya da dinmeyen ağlama krizleri, normal olmayan ıslak bebek bezleri, ateş, kusma, ishal, el ve ayakların soğuk olması, cilt kuruluğu, büyümenin gecikmesi ve kilo kaybı görülebilir.

Şekersiz Diyabetin Nedenleri

Vücut sıvı işleyişini düzenleyemediğinde şekersiz diyabet oluşur. Normalde, böbrekler vücuttaki fazla sıvıyı kan dolaşımından kaldırır ve bu sıvı mesanede geçici olarak idrar şeklinde tutulur. Böbreklerin boşalttığı sıvı oranı vazopressin olarak da adlandırılan anti- diüretik hormon üretiminden büyük ölçüde etkilenir. Vücutda su kaybı olduğunda ADH salgılanır ve ADH böbrek kanallarının su salmak yerine suyu tekrar kan akışına salmasını sağlayarak idrarın yoğunlaşmasına sebep olur.

Şekersiz Diyabet Tedavisi

Bu hastalıkta tedavi hastalığın hangi çeşidine sahip olunduğuna bağlıdır. Merkezi şekersiz diyabet, ADH eksikliğinden kaynaklandığından desmopressin adı verilen sentetik hormon uygulanır. Burun spreyi, ağızdan tablet veya iğne yoluyla alınabilir. Nefrojenik şekersiz diyabet ise böbreklerin ADH'ye doğru tepki vermemesinden kaynaklandığından vücudun ürettiği ürin miktarını azaltmak için düşük-tuz diyeti verebilir. Primer Polidipsi'nin ise vücuda alınan sıvı miktarını azaltmaktan başka tedavisi yoktur. Genel olarak şekersiz diyabet hastalarının su kaybından kaçınması ve acil durumlar için tıbbi uyarı bilekliği takması ya da cüzdanında tıbbi uyarı kartı taşıması gereklidir.