Şeker Hastalığı
Şekersiz Şeker Hastalığının Bebeklerde Tanısı

Şekersiz Şeker Hastalığının Bebeklerde Tanısı

Genel toplum kanısı olarak şeker hastalığı olarak düşünülen Diabetese İnsipitus hastalığı halk dilinde şekersiz şeker olarak anılır.
0.0 (0 oy)

Hastalığın başlama evresi ile beraber vücut çok fazla su atmaya ve bu doğrultuda aşırı su tüketilmeye başlanır. Çeşitli sebeplerle ortaya çıkan diabetese insipitus hastalığı bebeklerde görülen nadir bir hastalıktır ve tedavi ihtiyacı duyar.

Şekersiz Şeker Hastalığının Belirtileri ve Oluş Sebebi

Şekersiz şeker hastalığının çocuklarda özellikle aşırı suya ihtiyaç duyma ve sürekli idrar yapma ile kendini gösterir. Hastalık böbreğin suyu kullanamamasından doğar. Böbreğin suyu kullanamaması ve sürekli dışarıya atması antidiüretik hormonun azlığı ile ortaya çıkar. Bebeklerde tanının koyulması için 24 saatlik periyot içinde bebeğin su ihtiyacı ve çiş yapma sıklığı gözlemlenir. İdrar sıklığı ve içilen su ile kendini gösteren hastalık çocukların ciltlerinde fazla kuruma, gelişim geriliği bitmeyen su ihtiyacı biranda aşırı zayıflama olarak da ileri safhalarında gösterdiği belirtiler. 24 saatlik periyot içerisinde izlenen su alımı ve idrar sıklığı ile şüphe duyulduğunda bu konu ile ilgili bebek ve her yaştan çocuklara hormon testi yapılarak böbreğin işlevini ne kadar gerçekleştirdiği anlaşılır.

Hastalığın Tedavi Süreci

Şekersiz şeker olarak anılan hastalık şeker ile karıştırılsa da kanda çıkan şekerin oranı ile net tanı koyulur. Bu aşamadan sonra tedavi süreci başlamalı. Cerrahi herhangi bir müdahale gerektirmeyen hastalık, hormon tedavisi ile düzeltilir. Şekersiz şeker hastalığının hormon tedavisi hastalığın derecesi, çocuğun yaşana göre değişiklik gösterir. İlk amaç böbrekte eksik olan hormonun karşılanmasıdır. Bu amaçla ilaç tedavisi ile hormon vücuda verilir. Periyodikolarak yapılan bu işlem sprey ya da hap olarak vücuda aktarılır.