Şeker Hastalığı
Sigaranın Şeker Hastalarına Verdiği Zararlar

Sigaranın Şeker Hastalarına Verdiği Zararlar

Sigaranın vücuda 1001 çeşit zararı olduğu herkesçe bilinir. Buna rağmen Türkiye'de 15 milyondan fazla kişi sigaraya devam etmektedir. Sigaranın verdiği zarar genç yaşta sadece tıkanma sorunudur.
0.0 (0 oy)

Sigara içen kişiler peki iyi koşamaz, merdiven çıkarken ya da bir yere ulaşmaya çalışırken hemen tıkanabilir. Bu sigaranın verdiği zararın en erken belirtisidir. Bir de sigaranın ilerleyen yaşlarda verdiği zararlar vardır. Sigara insanı bir anda hasta etmemektedir. Yavaş yavaş öldüren bir zehir gibidir. İlerleyen yaşlarda amfizem, koah, akciğer kanseri, gibi hastalıklar sigara içen insanlarda en sık görülen hastalıklardır. Ayrıca hâlihazırda hasta olup da sigara içen kişiler daha büyük risk altındadır. Şeker hastası olan kişiler bunlardan biridir. Sürekli sigara içenlerin sigaranın şeker hastalarına verdiği zararlar hakkında pek bilgisi olmayabilir. Ancak sigara şeker hastalarına gözle görülür derecede zararlar vermektedir.

Sigaranın Şeker Hastalarına Etkileri

Sigaranın şeker hastalarında oluşturduğu en büyük zarar damarların daralması ve tıkanmasıdır. Vücudun her yerinde bulunan damarları etkileyebilen sigara, şeker hastalığının yanında diğer hastalıklara da davetiye çıkarmaktadır. Sigara içen şeker hastalarında kan dolaşımının bozulma riski de oldukça yüksektir. Ayrıca şeker hastalarının sigara kullanması kangrene de yol açabilmektedir. Araştırmalarda 2000 den fazla zararı olduğu ortaya çıkan sigarada bulunan zararlı maddeler şeker hastalarında kan şekerini yükseltebilmektedir. İçinde bulunan nikotin maddesi ise damarlarda büzücü etki oluşturmaktadır. Sigara beslenmeyi dengesizleştirir. Dengesiz beslenme ise şeker hastaları için oldukça tehlike arz eder. Sigara içen şeker hastalarında beyin damarlarının zarar görme olasılığı da vardır. Bu durum şeker hastalarında unutkanlığa neden olabilmektedir.

Sigaranın Şeker Hastalarına Verdiği Zarar Nasıl Önlenir?

Sigaranın şeker hastalarına verdiği zararı önlemenin tek yolu sigarayı bırakmaktır. Sigarayı bırakan kişilerin hastalıklarında gözle görülebilen gerilemeler meydana gelir ve tüm vücutta bir iyileşme başlar.