Şeker Hastalığı
Tatlı Krizine Girmek Şeker Hastalığı Belirtisi mi?

Tatlı Krizine Girmek Şeker Hastalığı Belirtisi mi?

Gündelik hayatımız içerisinde çoğumuz sık sık tatlı krizine girebiliyoruz. Peki bu tatlı krizleri gözüktüğü kadar masum krizler mi?
0.0 (0 oy)

Çoğumuz arada sırada ufak tatlı krizlerine girebiliyoruz. Tatlı tüketmek o an bizi sakinleştiren ve mutlu eden bir eylem olsa bile geleceğe yönelik bir sağlık sıkıntımız olduğunu belli eden işaret de olabiliyor. Bu sebeple stres ve regl gibi dönemlerde ortaya çıkan tatlı krizleri hakkında detaylı bilgiye sahip olmanız gerekebiliyor.

Sabahları kahvaltı yapmayı sevmiyorsanız, öğlenleri yemeklerinizi hafif ve hızlı yiyorsanız ya da öğünlerinizi sık sık atlıyorsanız tatlı krizlerini daha sık yaşamaya başlayabilirsiniz. Krizler tıp dilinde “reaktif hipoglisemi” olarak adlandırılır. Pankreas üzerinde insülün dozunun artmasına ve düzensizleşmesine sebep olan bu krizler sağlık problemlerinizin işareti olabilir. Ayrıca reaktif hipoglisemi bir şeker hastalığının da belirtisi olabilir.

Tatlı Krizlerinizi Meyveler ile Yatıştırın

Vücudunuzun ihtiyacı olan gündelik enerjinizi temel besinleriniz olan karbonhidrat ve proteinlerden karşılamanız her zaman daha sağlıklıdır. Bu besinler sindirim sistemi içerisinde şekere dönüşerek kanınıza karışırlar. Bu tür takviyelerden sonra ekstra olarak şeker tükettiğiniz durumlarda ufak çaplı bir şeker hastalığı riskinden söz edilebilir.

Tatlı krizlerine sık sık giriyorsanız ilk başlarda bu krizlerinizi doğal meyveler yiyerek bastırmaya çalışın. Hala geçmeyen ve uzun süre devam eden tatlı krizleri yaşıyorsanız şeker hastalığı şüphesi ile bir uzman doktora muayene olabilirsiniz.