Şeker Hastalığı
Televizyon Şeker Hastalığı Sebebi!

Televizyon Şeker Hastalığı Sebebi!

Uzmanlar aşırı şekilde televizyon izlemenin şeker hastalığı riskini yükselttiğini belirtti.
0.0 (0 oy)

Ege Üniversitesi ve Bornova Belediyesi tarafından düzenlenen “Endokrin Hastalıklar ve Bugün” adlı panel etkinliğinde Prof. Dr. Şevki Çetinalp, televizyon izleyenlerin dozunu kaçırdıkları zaman şeker hastalığına davetiye çıkarabileceklerini belirtti. Dünya üzerinde yapılan araştırmalarda 11 kişiden 1’inin şeker hastalığına sahip olduğunu söyleyen Çetinalp, “Günümüzde 6 saniyede 1 kişi şeker hastalığı yüzünden hayatını kaybediyor. Televizyon karşısında 2 saatten fazla ara vermeden oturulduğu zaman şeker hastalığı riski artabiliyor. Uykunun ise 6 ile 8 saat arasında olmaması ve sigara içilmesi şeker hastalığının tetikleyen diğer riskler arasında yer alıyor.” şeklinde açıklama yaptı.

Uzun Süre Televizyon İzleyenler Dikkat!

Ege Üniversitesi Metabolizma Hastalıkları Anabilim Dalı öğretim üyelerinden olan Prof. Dr. Şevki Çetinalp, obezite konulu sunumunda şeker hastalığı ve obezite arasındaki ilişkiye de değindi. Televizyon izlemeyi uzun süreli bir alışkanlık haline getirenlerde ilerleyen dönemlerde kilo problemleri de ortaya çıkabileceğini söyleyen Çetinalp, obezite ve aşırı kilolar da şeker hastalığı için tehlikelidir dedi.

Antibiyotik kullanımında ilk sırada olduğumuzu söyleyen Çetinalp, “Televizyon izleme alışkanlıkları, uyku düzeni ve sigara gibi alışkanlıklar şeker hastalığını tetikleyebiliyor. Bize muayene olmaya gelen hastalarda ilk olarak bu durumların olup olmadığını var ise düzeltilmesini talep ediyoruz.” dedi.