Şeker Hastalığı
Tıp 2 Diyabet Hastalığı Nedir ve Her Geçen Gün Neden Artıyor

Tıp 2 Diyabet Hastalığı Nedir ve Her Geçen Gün Neden Artıyor

Tıp 2 diyabet, insülinden bağımsız olarak erişkin veya tip 2 diyabet adı verilen ve yaygın olarak genç erişkinlerde görülen diyabet formudur. Dünya genelinde yüzde 90'ında bu tür diyabet vakaları görülmektedir.
0.0 (0 oy)

Tıp 2 Diyabet Hastalığı Neden Artmaktadır?

Bu tip hastalıkların kaynağı, genelde genetik yapıya ve fiziksel aktivesi olmayan kişilerde, kötü beslenme alışkanlığı olanlarda sıkça karşılaşılan bir durumdur. Bu hastalığa genel anlamda erişkin tip diyabet hastalığı da denilmektedir. Fakat tip 2 diyabet en çok küçük yaşlarda kendini göstermektedir. Tip 2 diyabet'in temelinde, kişinin yaşam tarzı ile kendini gösteren insülin direncinin, zamana bağlı olarak azalmasıdır. Yaşam tarzında meydana gelen olumsuz değişiklikler, metabolizma hızında oluşan gerilemeler ve beslenme konusunda dengesizlik ve vücut kitlesini aşan yiyeceklerin tüketilmesi, tip 2 diyabet hastalığını artırarak, bizleri bu hastalık ile yaşamaya mahkum etmektedir.

Tıp 2 Diyabet Hastalığının Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Tip 2 diyabet hastalığının tedavi yöntemi olarak, metabolik insülin direncinin dozunu iyi ayarlanarak, hastanın tedaviye cevap vermesi sağlanması, ilk etapta tip 2 diyabet hastalığı için önemli bir tedavi yöntemi olmaktadır. Tip 2 diyabette doğal olarak gözlenen sorun, bu hastalığa tanı konulduktan sonra, insülin salgısını üreten pankreasın beta hücresi, insülin üretiminin zamanla kaybetmesidir. Erken insülin kontrolü, beta hücresinin salgıladığı insülin değerini kontrol altına tutmasını sağlayarak, insülin azalmasına bağlı tip 2 diyabetini engellemeye yardımcı olur.