Şeker Hastalığı
Tip 2 Diyabet ve Etkileri Nelerdir?

Tip 2 Diyabet ve Etkileri Nelerdir?

Diyabet hastalarında diyabet hastalığına bağlı olarak kalp rahatsızlıkları orta derecede görülüyor.
0.0 (0 oy)

Diyabet hastalığı zamanla kalp, damar, sinir, göz ve böbrekleri olumsuz yönde etkiler. Diyabet hastalarında kalp hastalıkları ve inme riski yüksektir. Bu tür hastalarda en sık görülen rahatsızlık diyabetik ayak ülseridir. Ayak sorunlarına neden olan sebeplerin %50 si diyabetten kaynaklanmaktadır. Diyabetik ayak ülseri diyabet hastalarının ihmal edilmesine bağlı olarak ayaklarının kesilmesine neden olabiliyor. Çünkü ihmal nedeni ile hastalık vücudun diğer organlarını olumsuz yönde etkileyeceği için hastalığın daha ileri boyutlara geçmesi engellenmesi gerekiyor.

Diyabet hastalığı diyabetik retinopati durumuna yol açar. Gözün retinasındaki küçük damarları etkiler ve 15 yıllık bir diyabetli bireyin %2'sinde körlük ve %15'inde ciddi görme kaybı görülmektedir. Diyabet hastalarında en çok görülen kronik rahatsızlık Diyabetik Nefropati durumudur. Diyabet böbrek yetmezliğine sebep olur. Diyalize bağlı bireylerin %50'si diyabet hastasıdır. Diyabet hastalarının %20'si böbrek yetmezliğinden hayatını kaybetmektedir.

Diyabet Hastalığının Diğer Olumsuz Etkileri Nelerdir?

Diyabet rahatsızlıklardan birisi de Diyabetik Noropati durumudur. Uzun yıllar diyabet hastası olan bireylerde sıkça görülen bu rahatsızlık sinirleri yıpratır. Ellerde uyuşmaya karıncalanmaya ve ağrıya yol açar. Tip 2 diyabetli hastaların dikkat etmesi gereken konu kilolarıdır. Boylarına uygun kiloda kalmaları sağlıkları açısından önemlidir. Dengeli beslenmeleri ve günde 5 porsiyon sebze ve meyve tüketmeleri gerekir. Tahıllı yiyecekleri ve kuru baklagilleri tercih etmeleri gerekir. Tuz ve hamur işlerinden uzak durmaları gerekir. Bol bol yürüyüş ve spor yapmalarında fayda vardır. Diyabet hastalığı kişilerin birçok organında hasara neden olduğundan dolayı diyabet hastalığının sık sık doktor kontrolü altında olmaları diyabet hastalığının açmış olduğu olumsuzluğu en aza indirgemesi nedeni ile oldukça önemlidir.