Şeker Hastalığı
Uyku bozukluğu diyabete neden olabilir

Uyku bozukluğu diyabete neden olabilir

Halk dilinde "uyku bozukluğu" olarak adlandırılan insomnia, uzun süreli vakalarda kişide şeker hastalığının ortaya çıkmasına sebebiyet verebilir.
5.0 (1 oy)

Uyku gün boyu yorulan vücudun ve yıpranan sinir sisteminin dinlenmesi, zihinsel ve fiziksel sağlığımızın her gün yenilenmesi için kendimizi bakıma aldığımız bir zaman dilimidir. Sağlıklı uyku süresi, kişinin uyandığında kendini iyi hissettiği ve zinde olduğu süredir. Her insan aynı miktarda uyumaz. Uyku süresi, yaşa ve kişilere bağlı olarak değişiklik gösterir. Bu değişikliğin 4 ila 11 saat arasında olduğu bilinmektedir.

Ancak psikolojik ve biyolojik nedenlere bağlı olarak insanlarda uyku düzensizliklerine çok sık rastlanmaktadır. Depresyon uyku bozukluğunun en belirgin nedenlerinden biridir. Duygusal sorunlar, sosyal statü ve ilişkiler, rutin hayat akışında insanın başına gelen sıkıntılı durumlar, yaşanan stres ortamı kişiler üzerinde bir baskı oluşturur. Bu baskı rahatlamayı zorlaştırır, zor uykuya dalınır, çok sık uykudan uyanılır ve böylelikle uyku düzeni bozulur. Uyku düzeni bozulan kişilerde vücut direnci düşer, kas gücü zayıflar, kan şekeri dengesi bozulur, vücut ısısı düşer, görme ve konuşma bozuklukları başlar, unutkanlık baş gösterir ve salgılanan stres hormonu ile sinirlilik ve tahammülsüzlük ortaya çıkar. Uyku ile ilgili bozukluklar toplumda çok yaygındır ve hiçte yadsınamayacak önemli sonuçlara yol açabilir. Uyku bozuklukları kişinin iş veya okul başarısını olumsuz yönde etkiler, sosyal yaşam kalitesini düşürür, evlilik ve diğer ilişkilerini etkiler.

Dikkatsizliğe yol açtığı için iş ve trafik kazalarına sebep olabilir. Hatta bazen hayatı tehdit eden komplikasyonlara bile neden olabilmektedir. Uyku bozukluğunun birde diyabet ile ilişkilendirilmesi vardır ki, bu ilişkilendirme çift yönlü değerlendirilir. Diyabet hastalarında uyku bozukluğuna çok sık rastlanır, ama aynı zamanda uyku bozukluğu olan kişilerin diyabete yatkın oldukları da düşünülmektedir. Diyabet açısından bakıldığında, diyabet uykusuzluğa neden olur. Uykusuzluk da devamında diyabet riskini arttırır. Diyabet hastaları çok fazla su içerler ve çok sık idrara çıkarlar, geceleri bunun için sık sık uyanmaları gerekmektedir. Yine kan şekeri yüksek olduğunda böbrekler bu şekerden kurtulmak için idrar üretir ve gece boyunca tuvalete kalkmak uyku düzensizliğine neden olur. Yine diyabetik bireylerde horlama, terleme, uyandığında kendini dinlenmemiş hissetme ve ertesi gün ortaya çıkan aşırı uykululuk hali gibi sıkıntılar gözlenmektedir. Bu sorunlar genel ruh halini olumsuz etkilediğinden uyku düzeninde bozukluk ve uyku saatlerinde düzensizlik yaratır. Kişi uykuya dalamama, uykuyu sürdürememe ve zamanında sonlandıramama gibi uykusuzluk sorunlarıyla karşı karşıya kalır.

Uyku bozukluğu yönünden bakıldığında ise, uzmanlara göre, uyku düzeni olmayan ve bu nedenle kendini yorgun hisseden kişiler enerji kazanmak için daha çok yerler. Daha çok yedikçe kan şekeri yükselir ve bu da diyabete neden olur. Uzun süreli uyku bozukluklarının devamında diyabet riski bulunmaktadır. Diğer bir deyişle, yapılan araştırmalar, uykusunu alamayan kişilerin uykularını alanlara göre daha kilolu olduğunu gösteriyor.  Aşırı kilo ya da obezite diyabet oluşumunda önemli bir risk faktörü oluşturuyor. Yine stres, kan şekeri kontrolünü bozan önemli bir etken. Uykusuzluğun yaratacağı stres diyabetin başlangıcı olabilmekte.

Bu iki sorundan herhangi birini yaşıyorsanız, bir süre sonra bir diğerini de yaşayacak olmanızın sinyalleri veriliyor demektir. Bütün bunlarla karşılaşmamak için, stresle başa çıkma yollarını öğrenin, spor yapın, bir psikolog veya psikiyatriden yardım alın, sosyal olun, düzenli beslenin, doktorunuzla birlikte sağlıklı bir diyet programı belirleyin ve buna uyun, ideal kilonuzu belirleyip ona kavuşun ve koruyun, akşamları yatmadan önce bitki çayları tercih edin, gün içerisinde düzenli egzersizler yapın, her gün aynı saatte yatağa girin. Kısacası bu durum başınıza gelmeden önlemlerinizi alın.