Şeker Hastalığı
Uzmandan Diyabet Uyarısı

Uzmandan Diyabet Uyarısı

İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Uğur Alpay, diyabet hastalarının yaşam koşullarına müdahale edilirken dikkat edilmesi konusunda uyardı.
0.0 (0 oy)

Lokman Hekim Van Hastaneleri İç Hastalıkları Uzmanı olan Dr. Uğur Alpay, diyabet hastalığı olan insanların yaşam stillerine müdahale edilmeksizin tedavi yapılmasının önemini belirtti. Toplumda diyabet hastalığına ve diyabet tedavilerine bakış açısının tam olarak gelişmediğini söyleyen Alpay, diyabet hastalarının tanısı konulduktan sonra hastalık ile ilgili bir komplikasyon yaşadıkları durumlarda kısa sürede kendilerini kötü hissedebildiklerini söyledi.

Çaresizlik ve umutsuzluğa kapılan diyabet hastalarının ise psikolojik sorunlarının başladığını söyleyen Alpay, “Tanı koyduğum hastalarım ile iletişimimi en üst seviyelerde tutmaya çalışıyorum. Ailelerinde daha önce diyabet yaşayanların olup olmadığını soruyorum. Genellikle aldığım yanıtlar ise olmadığı yönünde oluyor. Araştırmalarıma göre diyabet hastalığı hareketsiz yaşam tarzı, dengesiz beslenme, aşırı gıda alımı ve gıdaların aşırı karbonhidrat içermesinden dolayı meydana geliyor.”

Hareketsiz Yaşam Tarzı Diyabet Getiriyor

Yasaklar ile yeni bir hayat tarzına alıştırılması gereken hastalarıma ise gereken hassasiyeti mutlaka gösteriyorum diyen Alpay, hastalığın en büyük sebepleri arasında hareketsiz yaşam tarzının olduğunun altını çiziyor. Bu yüzden hareketsiz yaşam tarzı olanları uyaran Alpay, gündelik egzersiz programları ile hareketi bir yaşam tarzı haline getirmelerini söylüyor.

Gündelik aktiviteler arasına egzersiz ve spor programları eklendiği zaman diyabet hastalığına yakalanma riskinin azalacağını söyleyen Uğur Alpay, erken tedavinin ve teşhisin de önemli olduğunu belirtiyor. Hastalara yaklaşımın düzelmesi konusunda uyarılarda bulunan Uğur Alpay, “Hastalara karşı ilgisiz davranmak ve yaşam stillerini ani şekilde değiştirmek son derece hatalıdır.” diyor.